Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zápisky z cesty - část 8. Pod pohořím Sierra Nevada

Směřujeme na jih po pobřeží. Chceme na pár dní do Granady, ale letošní zima se protahuje. Původní plán byl cesta přes město Guadix, ale ranní teploty které hlásí města pod Sierrou, nás nutí měnit trasu. 

Projíždíme plastikovou zemí od Almerie po Motril. Plastiková země proto, že od samotné pláže až po horský pás není nic jiného než souvislá plocha f?liáků, ve kterých se pěstují rajčata a papriky pro celou Evropu. Mezi igelitem občas vykoukne nějaká vesnice nebo město, jako ostrůvek v mléčně bílém moři. Není tu příliš co k vidění, ale je tu alespoň tepleji.
Po noci strávené v jednom malém městečku, na pláži hned vedle f?liáku, sjíždíme k přístavnímu městu Motril. Parkujeme na velkém parkovišti v klidném městečku Torrenueva. Zdejším plážím se někdy přezdívá granadská pláž, protože do Granady je tu už co by kamenem dohodil. Tedy pokud by uměl hodit dost vysoko. Dáváme si oběd. Přežene se další přeháňka, která sice trvá sotva půl hodiny, ale je celkem intenzivní. 

Přístav Motril.
Lujarský hřeben nad Motrilem

Stoupáme po dálnici směrem do hor, krajem dolní Alpujarras a potom podél řeky Rio Guadalfeo, na které je impozantní přehrada Embalse de Rules, k městu Órgiva. Oblast, která je nazývána Alpujarras, se táhne jižním úbočím pohoří Sierra Nevada prakticky až po Motril.

Embalse de Rules
Řeka Guadalfeo.

 

Alpujarras je známé především pro svůj specifický ráz, který je dosti odlišný od okolních oblastí. Již od přelomu prvního tisíciletí byla tato úrodná oblast osídlena maurskými muslimy, kteří hospodařili nejen ve výjimečně úrodných oblastech dolní Alpujarras, ale dokázali díky obdivuhodnému zavlažovacímu systému a velmi sofistikovanému zemědělství obdělávat s vysokou efektivitou i vysoko položené oblasti a strmé jižní svahy pohoří Sierra Nevada. Ti zde zůstali i po dobytí Granadského království na konci 15.století a byli přinuceni konvertovat ke katolickému vyznání. Tito konvertité byli nazýváni Moriscos. Je celkem pochopitelné, že si v této izolované homogenní společnosti i přes násilnou konverzi udrželi jak svoji víru, tak další složky kultury, jako řeč, oblékání, architekturu a samozřejmě i techniky hospodaření. To se ovšem brzo stalo trnem v oku církevní správě a tak granadský biskup požádal o pomoc španělského krále, jímž byl tou dobou už Filip II. a počalo období těžkých represí. Do rodin byli přidělováni Španělé ze všech koutů království, aby se jednak naučili techniky hospodaření, ale hlavně dozorovali a podávali hlášení o všem "nekatolickém". Represe došli až tak daleko, že po vyhlášení pragmatické sankce Filipem II. vypuklo v roce 1568 obrovské povstání, které trvalo téměř tři roky a je některými historiky označováno za jeden z nejkrvavějších konfliktů 16.století. Bylo však potlačeno a na 80 tisíc Moriscos bylo násilně rozmístěno po celém Pyrenejském poloostrově. Techniky maurského zemědělství se nakonec téměř vytratili, ale krajina i architektura nese dodnes stopy této kultury.
Zastavujeme na odpočívadle, které je výchozím místem naučné stezky po stopách hornictví v Orgivě. Stezka vede strmě do kopce a má několik kilometrů, které museli denně Orgivští horníci absolvovat. Těžba minerálů je zde patrná již od dob Féničanů, ale svého největšího rozkvětu dosáhla v 19.století a intenzivně pokračovala až do posledních desetiletí století 20. K našemu překvapení pokračuje dodnes, takže po několika kamionech, které překládaly vytěžený materiál ještě v osm večer pár metrů od naší dodávky, jsme se rozhodli změnit místo nocování. Chtěli jsme sestoupit až k řece Guadalfeo, kde je jedna z několika komunit kolem Orgivy, které místní nazývají hippie. Po tmě však v labyrintu cest, políček a zahradních domků se brzy totálně ztrácíme. Motor už vaří od hodinové jízdy na jedničku, doplňované otáčením mezi olivoněmi. Nakonec naprosto vyčerpáni zaparkujeme na prvním možném místě a téměř okamžitě usínáme. Na autě je už několik šrámů, po dnešku však první odřenina o kaktus!

Udolí mezi řekou Guadalfeo a jejím přítokem El Chico. Žije zde několik desítek lidí z celé Evropy v domcích které si postavili, nebo opravili původní cortijo. Někteří bydlí v obytných vozech, nebo karavanech.

 

Místo které nás v noci potkalo, se ukázalo jako příjemné parkování mezi starými eukalypty a tak tu nakonec zůstáváme další dvě noci. Nejen město Orgiva, ale i údolí řeky Chico a řeky Guadalfeo jsou jako stvořené k procházkám.

Orgiva.

 

Ermita de San Sebastian nad městem Orgiva.

 

Pohoří Lujar na jih od Orgivy. Strmý svah denně zdolávali orgivští hornici při cestě do práce.

 

Konečně se zlepšila alespoň na dva dny předpověď počasí pro Granadu a tak ještě s jednou rodinou, se kterou jsme se v Orgivě spřátelili, vyjíždíme na druhou stranu Sierry Nevady. Po krátké zastávce u lázeňského města Lanjarón, proslulého vynikající vodou a výrobou alpujarrského  jamónu, vjíždíme do jedné z nejkrásnějších a nejpříjemnějších metropolí Evropy - Granady. Je velmi slunný víkend a ve Valencii vrcholí Fallás, takže tradičně mnoho místních se vydalo na dovolenou, aby se vyhnuli ruchu. Fallás jsou již dnes spíše atrakcí pro turisty, než významný svátek pro obyvatele Valencie a tak je Valencie plná turistů z celé Evropy a vypadá to, že v Granadě je polovina celé provincie Valencie. I přes ty davy je zde však krásně. 

Tajo de las Brujas s kapličkou nad městem Lanjaron. Na tomto pahorku prý kdysy čarodejnice vykonávaly své obřady.
Lanjaron.

 

Terasy s madlovníky nad městem Lanjaron.
Sierra Nevada nad Granadou.

 

Pouliční zpěvák a hráč na cajon na Paseo del Triste.

 

Někdejší arabská univerzita. Po reconquistě to bylo sídlo městské rady.
Typické vilky granadských Moriscos ve čtvrti Albaizín.
Jeskyně v granadské čtvrti Sacromonte.

 

    

 

Autor: Tomáš Zeman | pondělí 27.3.2017 10:51 | karma článku: 9,10 | přečteno: 209x
  • Další články autora

Tomáš Zeman

Kdo půjde pracovat do výroby?

Myslím, že k těm, koho koronavirová krize poškodila nejvíce, patří provozovatelé restaurací, barů a hospod. Není lehké podnikat v tomto odvětví, obzvlášť když nevíte dne ani hodiny, kdy vám vláda zakáže pracovat.

14.12.2020 v 18:28 | Karma: 19,66 | Přečteno: 592x | Diskuse| Politika

Tomáš Zeman

Proč slavíme nový rok právě tuto noc

Zamysleli jste se někdy nad tím, proč miliony lidí na celém světě se mnohdy dlouhou dobu připravují na jeden okamžik, aby ho povýšili na nejslavnější chvíli celého roku?

31.12.2019 v 21:55 | Karma: 14,60 | Přečteno: 400x | Diskuse| Ostatní

Tomáš Zeman

Zdravý rozum se u nás už vytratil?

Silnice první třídy číslo 9 v úseku mezi Dolním Podlužím a Svorem, vedoucí přes Stožecké sedlo známé spíše pod názvem „Šébr“, je důležitou dopravní tepnou spojující Šluknovský výběžek s českým zbytkem světa.

26.11.2019 v 19:10 | Karma: 26,13 | Přečteno: 810x | Diskuse| Ostatní

Tomáš Zeman

Zápisky z cesty - část 13. Velikonoční týden na samém jihu Evropy

Je pátek před květnou nedělí. Sjíždíme lesem větrných elektráren do města Tarifa, které někteří nazývají pueblo blanco, čili bílé město. V tuto roční dobu, kdy všechny barvy jsou tak nějak sytější,

22.4.2017 v 16:44 | Karma: 11,01 | Přečteno: 238x | Diskuse| Cestování

Tomáš Zeman

Zápisky z cesty - část 12. Pod skálou Tárika

Jsme kousek za městem Linea de Concepcion. Sluníčko pálí, ale na pláži ještě fouká studený vítr. Pár lidí se i koupe. Voda je však ještě studená. Máme pár dní do velikonočního týdne.

18.4.2017 v 18:22 | Karma: 10,71 | Přečteno: 181x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Dvacet let dotací z EU. Přinesly zločiny, ale i vlaky, techniku a splavné řeky

2. května 2024

Premium Lázně, které nevznikly a je z nich night club nebo zdvihací most, který se nikdy nezdvihl. Česko...

Rus má imperialistické myšlenky. Ukrajinou nekončí, říká velitel v Donbasu

2. května 2024

Premium Doněcká oblast (od zpravodajů iDNES.cz) Vymlácená okna, ale i celé domy srovnané se zemí. Tak vypadá Doněck a celý průmyslový Donbas....

Zelenskyj odvolal šéfa kybernetické špionáže kvůli skandálu s bytem manželky

1. května 2024  22:26

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odvolal šéfa kybernetického oddělení tajné služby SBU...

V Břeclavi na chlapce spadla branka, na následky zranění zemřel

1. května 2024

V Břeclavi ve středu v podvečer po úrazu na hřišti zemřel dvanáctiletý chlapec. Policie okolnosti...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 25
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 518x
Tomáš Zeman.

Seznam rubrik